ABD senatörü Elizabeth Warren, dün kripto paralarla ilgili olumsuz yorumlarda bulunarak; Hazine Bakanı Janet Yellen’ı göreve çağırdı. Warren’in bu davranışı, kripto para topluluğundan ciddi tepki aldı.

 

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz; Warren’ın ilerici düşünmediğini söyledi. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da her kripto parayı aynı kefeye koymak dar görüşlülüktür yorumunda bulundu.

Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların kullanım alanları genişledikçe; ABD’nin önündeki regülasyon dosyaları da artıyor. ETF başvurularının sayısı her geçen gün artıyor ve bu sebeple tartışmalar da çoğalıyor. Kripto para karşıtlığıyla bilinen ve Bitcoin için korkunç bir para diyen senatör Elizabeth Warren kripto para dünyasının gözde isimlerinden büyük tepkiler aldı.

Topluluğun önemli isimlerinden ve kripto para yatırımlarıyla bilinen Galaxy Digital şirketinin CEO’su Mike Novogratz; Warren’a tepkisini Twitter hesabından şu sözler gösterdi:

“Bankalar, fazladan para çekimi için 12 milyar dolar, ATM ve çek hesabı ücretleri için insanlara neredeyse bir servet fatura ettiler. Ancak siz hala para transferinde ve biriktirmede bir banka görevi gören kripto paraları yasaklamanın peşindesiniz. Güzel iş senatör Warren… Bana pek de ilerici bir bakış açınız var gibi gelmedi”

Ripple, ABD Menkul Kıymetler Borsası’yla davası devam etmekte. Ancak Brad Garlinghouse, bu tarz yapılan olumsuz yorumlara biraz daha bardağın dolu tarafından bakan tek isimdi. Warren’ın kripto para yorumlarına fazla değinmeden, “Senatör Warren’ın dediği gibi bankacılık sistemimiz gelişmeli…” ve tüm kripto paraların aynı kefeye konmaması gerektiğini şu şekilde ifade etti:

“Senato Bankacılık Komitesi’nin kripto paraların geçtiğimiz senelerde yoğun şekilde suçlular için varolduğu düşüncesinden uzaklaşması ve kriptoyu anlamaya çalışması beni cesaretlendirdi. İki partinin de regülasyon çalışmaları yürütmesi de güzel bir durum. Çünkü kripto para endüstrisi, politika yapıcıların karşısında olmak istemiyor. Onlarla birlikte çalışmak istiyor. Tüm blok zincir ve kripto ürünleri aynı kefeye konmamalı. Diğer tüm teknolojiler ya da para birimleri gibi, kripto paralar ve blok zincirler de kötü ya da iyi için kullanılabilir. Birkaç kişinin yaptıkları için, küresel olarak milyarlarca dolarlık sınır ötesi/mikro ödemeler, token’laştırma ve anında ödeme gibi gerçek kullanım alanlarını dışlamak dar görüşlülüktür”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish