Geçtiğimiz günlerde Rusya Enerji Bakanı; Rusya’daki kripto madenciliği konusundaki düzenleyici belirsizliğin mümkün olan en kısa sürede çözülmesi gerektiğini ifade etti. Enerji Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak, ülke üzerindeki aşırı ekonomik baskıyı gerekçe gösterdi ve hükümeti kripto para madenciliğini yasallaştırmaya çağırdı.

Rusya’da Gündem Kripto Para Madenciliğinin Yasallaştırılması 

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş pek çok ülkenin ve dev şirketlerin Rusya’ya yaptırım uygulamasına neden oldu. Rusya ise yaptırımlardan kaçmanın yollarını arıyor.

Enerji Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak; ülke üzerindeki aşırı ekonomik baskıyı gerekçe göstererek hükümeti kripto para madenciliğini yasallaştırmaya çağırdı. Grabchak konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

“Bu yasal boşluğun bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu faaliyetle bir şekilde geçinmek istiyorsak ve mevcut realitede başka seçeneğimiz yoksa, yasal düzenlemeye madencilik kavramını da ekleyerek yasal düzenleme yapmalıyız.” dedi.

Bir Rus bakan da ülkenin devasa enerji ihracatı için Bitcoin ile ödeme kabul etme olasılığından bahsetti. Rubledeki yüksek oynaklık, ülkedeki ödeme hizmeti operasyonlarının askıya alınması bu eğilimin sürdürülmesini zorlaştırsa da, Rus vatandaşlarının servetlerini korumak için kriptoya döndüğünü de ifade etti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish