Lübnan Merkez Bankası dijital para için 2021’i işaret etti.

Hafta başında Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salameh, dijital para hamlesi ile bankacılık sistemine olan güveni arttırmayı planladıklarını açıkladı.

Lübnan’da kayıt dışı ekonominin yaklaşık 10 milyar $ olduğu tahmin ediliyor. Yerel dijital para projesi için ise hedef 2021 olarak belirlendi.

Yurt içi ve yurt dışı para akışını arttırmak amacıyla nakitsiz bir finansal sistemin temellerini atmak için hayata geçirilecek dijital para projesi ile aynı zamanda kayıt dışı ekonomiyi de kazanmak amaçlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda başkent Beyrut’ta meydana gelen büyük patlama ile dünya gündeminde yer alan Akdeniz Ülkesi, piyasa krizine karşı altın rezervlerini koruyacağını açıklamıştı. Merkez Bankası, kriz ortamında acil yardım paketleri için altın rezervlerini dış piyasalarda tasfiye edebilecek.

Yıllardır iç savaş ile mücadele eden ülkede Lübnan Lirası sürekli değer kaybediyor. Dolar krizi nedeniyle ülke genelinde döviz işlemlerine getirilen kısıtlamalar sıkılaştırıldı. Uzun zamandır dolar karşısında sabitlenmiş olan yerel para biriminin çökmesi ise ülke genelinde protestolara neden oldu.

Son dönemde ülkede yaşanan olaylar ve finans sisteminin artık çökme noktasına gelmesi ile, 2018 yılından beri gündemde olan Lübnan dijital para birim çalışmalarına hız verildi.

Yıllardır iç savaşla mücadele eden ülkede, bu savaşın getirdiği ekonomik yıkımdan kurtulabilmek için yoğun bir çaba harcıyor.

tr_TRTurkish