TBMM için yeni önlemler kapıda. Mecliste koronavirüse yakalanan vekil sayısında artış devam ediyor. Virüsün yayılımını azaltmak için yeni önlemler gündeme geldi. Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ ise meclise koronavirüse karşı mücadelede dijital para kullanılmasını önerdi!

Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre TBMM’deki koronavirüse yakalanan vekillerin sayısı 80’i geçince yeni önlemler sunuldu. Yeni tedbirler kapsamında vekiller için de HES kodu uygulamasının başlatılması düşünülüyor. Ayrıca koronavirüsün para yoluyla yayılma riskini önleyebilmek için dijital para kullanımı da öneriler içinde.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ koronavirüse karşı sunduğu öneriler içerisinde Meclis Genel Kurulu’nda havalandırmanın iyi yapılması da yer alıyordu. Ayrıca çıkış yaparken kapılarda kalabalık yapmamayı, cerrahi maskeler ile konuşulmasını ve Meclis Lokantası’nda paket servise geçilmesi gibi önerilerde bulundu.

Hali hazırda dijital paralar üzerinde çalışma yapan ülkelerin merkez bankaları pandemi süreciyle birlikte çalışmalara hız verdi. Birçok ülke de kripto paralara daha fazla önem vermeye başladı. Deutsche Bank raporuna göre, salgının dijital para, kredi kartı ve temassız kartların devrimini ani bir şekilde hızlandırdığı açıklanmıştı.

Dijital para kullanımında Çin birinciliği elde tutuyormuş gibi görünüyor. Ekim ayında Shenzen şehrindeki 50 bin vatandaşına dijital yuan dağıtımı yapmış olan Çin, şimdilerde Suzhou şehrinde dijital yuan denemelerine başlıyor.

tr_TRTurkish